Rinoplasti " Estetik Burun Ameliyatı "

Burun Ameliyatları

Burun yüzün en dikkat çeken yapısıdır.

Koku alma hissinin yanında, soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme gibi çok önemli görevleri vardır.

Burnun sadece dış görünümünü düzelten ameliyatlara ''Rinoplasti'', ilaveten kemik eğriliği veya et büyümesi sonucu burun tıkanıklığı şikayetine neden olan burun içi darlıkları da söz konusu ise bu ameliyatlara ''Septorinoplasti'' adını vermekteyiz.

Burun tıkanıklığının açılması, burnun yüzümüzün diğer kısımları ile uyumlu ve doğal bir görünüme kavuşturulması bu ameliyatın temel amacıdır.

Bu ameliyat yardımıyla burnun boyutları azaltılabilir veya arttırılabilir, burun ucunun veya köprüsünün şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir.

Aynı ameliyat sırasında, gelişimsel veya çarpma sonucu oluşan burun dışında ve içinde oluşan eğrilikler ve burun tıkanıklıkları düzeltilebilir. Fakat estetik burun ameliyatlarında görünümü düzeltmek bakımından tam mükemmel bir sonuca ulaşmak genellikle mümkün değildir.

Her hastanın dokusu ameliyata farklı cevap verdiği için hiç bir cerrah sonuç hakkında bir garanti veremez.

Bu ameliyat, hastanın örnek aldığı veya beğendiği bir kişinin burnunu söküp hastaya takmak gibi bir organ nakli ameliyatı da değildir.

Bir terzinin dikeceği elbiseden alabileceği başarılı sonuç, kendisine verilen kumaşın kalitesine bağlı olduğu gibi, estetik burun ameliyatlarında da ulaşabileceğimiz başarı oranı, hastanın burun dokularının uygun olup olmaması ile doğrudan ilgilidir.

Burun tek bir organ olmasına rağmen yüzün orta hattına yerleşmiş iki tarafı olan bir yapıdır. Bu nedenle ameliyat sonucunda iki tarafın simetrik olarak benzer bir görünüme kavuşturulması, bu ameliyatı başarılı bir sonuç alma bakımından zorlaştıran bir durumdur. Vücudun her iki tarafında yara iyileşme gayretinin aynı şekilde olmaması halinde ameliyatla sağlanan eşitlik bozulabilir.

Bu ameliyat, fizik görünüşünüzü değiştirerek kendinize olan güveninizi arttırabilir, fakat size ideal bir görünüm vermesi mümkün olmayabilir veya diğer insanların size daha farklı davranmasına yol açmayabilir. Ameliyat olmaya karar vermeden önce beklentilerinizi çok iyi düşünmeniz ve bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekir.

Rinoplasti için en uygun adaylar mükemmel bir sonuç için değil, burun görünümünü düzeltme amacıyla başvuranlardır. Bu ameliyat burnunuza yeni bir şekil verebilir, ama hayatınızın akışına yön veremez. Eğer fiziksel olarak sağlıklı ve psikolojik olarak dengeli ve beklentilerinizde gerçekçi iseniz iyi bir aday olabilirsiniz.

Bu ameliyatta hedefimiz, sizin burnunuzdaki mevcut dokuları kullanarak doğal görünümlü ve yüzünüze uyumlu bir burun meydana getirmektir.

Ameliyatın başarısı cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin yanında hastanın yaşı, genel sağlık durumu, burun cildinin yapısı, burun görünümündeki bozukluğun derecesi, dokularınızdaki yara iyileşmesi gücü, sigara kullanımı, yüzün diğer yapılarının durumu ve hastaya ait bazı özel problemlere bağlıdır.

Estetik burun ameliyatları yüz gelişiminin tamamlandığı 16 - 17 yaşından itibaren yapılabilir, üst yaş sınırı yoktur. Burun tıkanıklığı çok fazla olan çocuklarda ise kısmi septoplasti ameliyatı 7 yaşından itibaren uygulanabilir.

Kulak-Burun-Boğaz hekimi olarak görünümün düzeltilmesi yanında burun solunum fonksiyonunda da iyileşme sağlamalıyız.

Ancak, bu ameliyatı olmayı kabul etmeden önce gerçekçi ümitler içinde olmalısınız. Arzulanan sonucun kusursuzluk ve mükemmellik değil, düzeltme ve iyileştirme olduğunu akılda tutarak burnunuzun görünüm ve solunum yönünden rahatsız olduğunuz konuları açıkça anlatmalısınız. Ameliyatın başarısını arttıran sebepler: Hastada yaralarının sorunsuz iyileşmesi, evvelce burun ameliyatı geçirmemiş olması, burun derisinin orta incelikte, kıkırdaklarının güçlü olması, burun ucunun ince olması, burun ile yüz arasında büyün oransızlıkların olmaması, ameliyat sonrasında doktor tavsiyelerine ve bakımına iyi uyulmasıdır.

Ameliyatın başarısını azaltan sebepler: Hastanın kötü yara iyileşmesi, evvelce burun ameliyatı geçirmiş olması, burun derisinin kalın ve yağlı olması, kıkırdakların zayıf olması, burun ucunun kalın olması, burnun ciddi eğrilikleri, burun ile yüz arasında büyük uyumsuzlukların olması, hastanın yüzünün doğuştan eğri olması, sigara kullanması ve ameliyat sonrası bakıma iyi uymamasıdır.

Ameliyatınız sadece 2 - 3 saat kadar sürecektir. Burnun alt kısmında her iki burun deliği arasındaki deri kesilerek burun cildi, altta uzanan kıkırdak ve kemik iskeletten ayrılır.

Kıkırdak ve kemiklere uygun bir şekil verilir. Burun cildi yeniden şekillendirilen burun iskeletini sararak buruna yeni bir görünüm sağlanır.

Buruna vereceğimiz yeni şeklinde burnun kendisinden aldığımız kıkırdakları kullanıyoruz. Yeterli kıkırdak sağlanamadığı bazı durumlarda kulaktan doku temin etmekteyiz.

Ameliyatınızda burnunuzun içinde sadece bir gün tampon kalmaktadır . Burnunuz üzerindeki dış kalıp (plastik alçı) 10 – 15 gün kadar sonra alınacaktır.

Estetik burun ameliyatının amacı, mükemmel veya idealinizdeki bir burun değil, sahip olduğunuzdan daha güzel ve doğal görünümlü bir burun sağlamaktır.

Estetik burun ameliyatları ile bir burun görünüm olarak bir üst basamağa yükselir. Çirkin bir burnun güzel bir burun haline gelmesi mümkün değildir, ameliyat olmak ile çok bozuk bir burnun en üst seviyeye yükselmesi beklenmelidir.

Daha önce başarısız bir ameliyat veya ameliyatlar geçirmiş bir buruna tekrar bir ameliyat gerektiren hastalarda başarı oranı, doğal olarak ilk defa ameliyat olacak burunlar kadar iyi değildir. Bu ameliyatı kendiniz için olmalısınız, başkalarının ilgisi ve övgüsü için veya daha güzel bir eş veya iş temini amacıyla olmayınız. Burnunuzun ameliyat sonraki görünümünü bir başkasının burnu ile değil, kendi burnunuzun ameliyat öncesi fotoğraflarıyla mukayese ediniz. Ameliyatınız sadece burnunuzun şeklini değiştirecektir. Sosyal veya kişisel problemlerinize bir çözüm olmayabilir. Hedefimiz size ameliyat geçirmiş değil, doğal görünümlü bir burun kazandırmaktır.

Güncel Videolar

Doktorunuza mesajınız..

Burun Ameliyatı

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Estetik Ve Fonksiyonel Burun Ameliyatları

Burun yüzün en dikkat çeken yapısıdır. Koku alma hissinin yanında, soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme gibi çok önemli görevleri vardır. Burnun sadece dış görünümünü düzelten ameliyatlara ''Rinoplasti'', ilaveten kemik eğriliği veya et...

...büyümesi sonucu burun tıkanıklığı şikayetine neden olan burun içi darlıkları da söz konusu ise bu ameliyatlara ''Septorinoplasti'' adını vermekteyiz. Burun tıkanıklığının açılması, burnun yüzümüzün diğer kısımları ile uyumlu ve doğal bir görünüme kavuşturulması bu ameliyatın temel amacıdır. Bu ameliyat yardımıyla burnun boyutları azaltılabilir veya arttırılabilir, burun ucunun veya köprüsünün şekli değiştirilebilir, burun delikleri daraltılabilir veya burun ile üst dudak arasındaki açı değiştirilebilir, burun sırtındaki kemik çıkıntılar alınarak düzeltilebilir.

Göz Kapağı Estetiği

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Göz Kapağı Estetik (Blefaroplasti) Cerrahisi Nedir?

Göz kapağı cerrahisi en sık yapılan yüz gençleştirme işlemidir. Yüzde yaşlılık belirtileri ve bozulmalarının en erken görüldüğü bölge göz çevresidir. Orta yaş ve üzerinde, bazen de genç yaşlarda ortaya çıkan alt ve üst göz kapağı estetiği sorunları, kişiyi olduğundan...

... daha yaşlı, yorgun göstermekte, bakışlardaki canlılık ve dinamizmi azaltmaktadır. Otuzlu yaşlarda üst kapaklarda cilt yığılmaları, alt kapaklarda torbalanmalar başlar. Ayrıca mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar oluşur. Gözaltında çökmeler, morluklar gelişebilir.

Tıp literatüründe adı blefaroplasti olan göz kapağı ameliyatları bu defoları gideren, yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir girişimdir. Göz kapağı estetiği operasyonları ; üst ve alt göz kapaklarından torbalanmış yağların, gevşemiş ve buruşmuş derinin fazlası göz kapaklarınızın doğal çizgilerini izleyen kesiler yapılarak (Üst göz kapaklarının kıvrımları arasından yapılan bu kesiler, alt göz kapaklarında kirpiklerin hemen altından yapılır) kişiye genç ve canlı bakış kazandırdığı gibi göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde bilinen en etkili işlemdir.

Kaş Kaldırma

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kaş Kaldırma Estetiği

Kaş kaldırma, gözleri gölgeleyen, yüze kızgın ve yorgun bir ifade veren, formunu kaybetmiş kaşlara yapılan bir operasyondur. Yüz ve özellikle göz güzelliğini destekleyen bir yapısı olan kaşlar, taze ve aydınlık bir görüntü için yardımcı uzuvlardır. Doğal...

...yaşlanma süreci içerisinde alnın üzerindeki derin olukların ve iki kaş arasındaki çizgilerin belirgin hale gelmesi son derece normaldir. Özellikle güneşe maruz kalan ve kilo dalgalanmalarıyla genç görüntüsünü kaybeden kaşlar, bir süre sonra kırışıklıklara ek olarak düşmeye başlar. Kaş kaldırma operasyonları hem pürüzsüz bir alın, hem de gergin bir kaş yapısıyla yüzün kaybettiği aydınlık havayı tekrar verecektir. Öfkeli üzgün ve yorgun ifade kaş kaldırma operasyonu sayesinde çözümlenir.

Kepçe Kulak

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Kulak Estetiği Ameliyatı
(kepçe kulak)

Kepçe kulak deformitesi çoğunlukla genetik nedenlerle ortaya çıkar. Nadiren hastalarımız bebekliklerinde kulaklarının kıvrılması ve bu şekilde üzerine yatmaları nedeniyle oluştuğunu da düşünürler ama esasen onlarda da genetik faktör esastır. Özellikle...

...ilköğretim ve ergenlik döneminde bu durum çok ciddi sorunlara yol açar. Oluşan psikolojik travma okul başarısını, bireyin sosyalleşmesini negatif olarak etkiler. Bu sıkıntıları önlemenin en doğru yolu biran önce sorunu ortadan kaldırmaktan geçmektedir. Bu nedenle kulağın kıkırdaklarının gelişimini tamamladığı 5-6 yaşından itibaren bu sorun kepçe kulak estetiği ile kalıcı olarak çözümlenmelidir. Bu ameliyatlar kişilerde psikolojik sorunlara neden olan kepçe kulak problemini ortadan kaldırdığından, bir estetik ameliyat olarak değerlendirilmemelidir.

Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klasik teknik otoplasti ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Bunun tek istisnası yaşı küçük olan hastalar ve lokal anesteziyi tolere edemeyeceğini düşünen hastalardır. Bu iki istisna dışında lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir. Ameliyat esnasında lokal anestezi kulak arkasından uygulanır.

Kepçe Kulak Ameliyatı sonrası İz kalır mı ?

Saç bandını çıkarıp ilk pansuman yapıldığında kulaklarınızı ödemli ve kızarık göreceksiniz. Bu sizi kesinlikle korkutmasın. Ödemler ortalama 5-7 gün içerisinde geçecektir. Kızarıklık ise toplumda dikkat bile çekmeyecektir. Siz ameliyat olduğunuzu bildiğiniz için bu kızarıklığın farkında olacaksınız.

Yüz Germe

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatının bir diğer adı da ‘Rhytidectomy’dir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır. Derialtındaki fasya dokusu sıkılaştırılır.

...Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler; yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış, ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır.
Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb.) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir.

Normal şartlarda 2-4 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb.) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır.

Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa, çene altında 3-4 cm’lik bir iz kalır. Gözkapağı ve alın germe eklenirse, göz kapaklarında ve saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak, genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta- 10 gün sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir.

Yüz Germe

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatının bir diğer adı da ‘Rhytidectomy’dir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır. Derialtındaki fasya dokusu sıkılaştırılır.

...Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler; yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış, ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır.
Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb.) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir.

Normal şartlarda 2-4 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb.) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır.

Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa, çene altında 3-4 cm’lik bir iz kalır. Gözkapağı ve alın germe eklenirse, göz kapaklarında ve saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak, genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta- 10 gün sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir.

Yüz Germe

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatının bir diğer adı da ‘Rhytidectomy’dir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır. Derialtındaki fasya dokusu sıkılaştırılır.

...Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler; yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış, ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır.
Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb.) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir.

Normal şartlarda 2-4 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb.) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır.

Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa, çene altında 3-4 cm’lik bir iz kalır. Gözkapağı ve alın germe eklenirse, göz kapaklarında ve saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak, genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta- 10 gün sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir.

Yüz Germe

Op.Dr.Asude BIÇAKÇIKulak Burun Boğaz Hastalıkları

Yüz germe ameliyatı nedir?

Yüz germe ameliyatının bir diğer adı da ‘Rhytidectomy’dir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır. Derialtındaki fasya dokusu sıkılaştırılır.

...Kimler bu ameliyat için iyi bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler; yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış, ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş, başka sağlık problemi olmayanlardır. Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır.
Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için, burun ve gözkapakları estetiği, alın germe, kaş kaldırma ameliyatları da eklenebilir. İnce kırışıklıklar için dolgu maddelerinin enjeksiyonu (yağ, hyalurinik asit vb.) veya peeling (mekanik, kimyasal, lazer) yapılabilir.

Ameliyat

Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi lokal anestezi ve intravenöz sedasyon (damar yolu ile uyutma) yöntemi de uygulanabilir.

Normal şartlarda 2-4 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Ek işlemler (burun,göz kapağı vb.) yapılırsa ameliyat uzayabilir. Bu takdirde hastanede 1 gece kalınır.

Yüz germe ameliyatı iz bırakan bir ameliyattır. Ancak bu iz belirgin değildir. İzler, saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa, çene altında 3-4 cm’lik bir iz kalır. Gözkapağı ve alın germe eklenirse, göz kapaklarında ve saçlı deri içinde ek izler kalır. Ancak, genel olarak bu izler belirgin olmayan ve gizlenebilen izlerdir.

Ameliyat iyi sonuç verir. Nadiren ikinci düzeltmeler gerekli olabilir. Kişi 1 hafta- 10 gün sonra işine dönebilir, makyaj yapabilir. 2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir.