"ÇOCUKLARDA ATEŞ"
Ateş, vücut sıcaklığının normal değerlerinin üzerine çıkmasıdır. Normal vücut ısısı 37˚C’dır.


Enfeksiyonlar, kollagen-vasküler, bağdokusu hastalıkları, neoplastik hastalıkları, dehidratasyon, ilaçlar, aşılar, nörolojik hastalıklar, kan hastalıkları, kanamalar, çevre sıcaklığının yüksek olması, nedeni bilinmeyen ateş

Enfeksiyon hastalıkları çocukluk döneminde ateş yüksekliğinin en sık rastlanan nedenidir.

Çocuklarda çoğunlukla ateş yükselmesine neden olan mikrobiyal ajanın belirlenmesi mümkündür. Bazı durumlarda ise enfeksiyon lokalize edilemez, tanı ancak laboratuvar incelemesi ile konabilir.

Çocuk hastalıklarında yüksek ateş olup da ateş odağının belirlenemeyen hastalar, izlem için en önemli grubu oluşturur.

Bu grup, 3 ay altındaki ve 3 ay – 36 ay arası çocuklar için iki ayrı grup halinde değerlendirilebilir: Yenidoğan döneminde akut enfeksiyon sırasında bebeğin ateşinin yükselmediği, hatta çok düşük olduğu gözlenebilir. Yaşamının ilk 3 ayındaki ateş yükseklikleri daha büyük çocuklardaki kadar sık değildir. 3 ve 36 ay arası çocuklarda özellikle kış aylarında solunum yolları ve gastrointestinal viral patojenlerin yol açtığı enfeksiyonlara bağlı ateş yükseklikleri ön plandadır. 7 ile 10 gün arası izlendiği halde ateşin nedeninin ortaya çıkarılamadığı çocuklardaki klinik durum, nedeni bilinmeyen ateş olarak nitelendirilir. Ateş tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Çok çeşitli hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan ve esas hastalığın tedavisiyle normale dönen bir bulgudur.

Çocuğumun ateşlendiğini nasıl anlarım?

Çocuğunuz size her zamankinden farklı olarak daha sıcak geliyorsa, ateşini ölçerek emin olmalısınız. Koltuk Altı 37, ağızdan 37.5, makattan 38.5, kulaktan 38 derecenin üstündeki değerler ateş olarak kabul edilir. Ancak unutmamanız gereken çocuğunuzun cildinin sıcak olmasının her zaman ateşi olduğu anlamına gelmeyeceğidir.

Çocuklarda vücut ısısı erişkinlerden daha yüksektir. Her çocuğun vücut ısısı kendine özgüdür; yaş, hastalıklar, aktivite, günün değişik zamanlarına göre değişkenlik gösterebilir. Ancak hastalıkta görülen ateş seviyesine erişmez. Bu nedenle ateşi doğru değerlendirmek için çocuğunuzun kendine has vücut sıcaklığını bilmelisiniz.

Doktorunuza gitmeden önce yapabilecekleriniz;

Öncelikle, ateşin vücudun enfeksiyonla savaştığının bir göstergesi olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Çocuğun ateşini düşürmeniz enfeksiyonu tedavi ettiğiniz anlamına gelmez. Sadece çocuğun kendini daha iyi hissetmesini sağlayarak; eğer ateşli havaleye yatkınlığı varsa havale geçirmesini engelleyebilirsiniz. Bu durumda,

Çocuğunuzun normalden fazla sıvı almasına, susuz kalmamasına dikkat edin.

Eğer ateş çok yüksek değilse ve çocuğunuz kendini kötü hissetmiyorsa, ilaç vermeden önce ılık bir duş (su sıcaklığı 29–32˚C civarında olmalı.) aldırın.

Bulunduğu odayı serin tutun (21–22˚C civarında olmalı.) ve mümkün olduğunca ince ve pamuklu giysiler giydirin.

Üzerini soyup; el ve ayaklarını sıcak tutun.

Doktorunuzun önereceği ateş düşürücüleri kullanabilirsiniz. Aspirin ise viral enfeksiyon dışındaki nedenlerle oluşan ateşlerde kullanılabilir.

Ateşi var ama paniğe gerek yok!

Ateşli bir çocuğu değerlendirirken, ateşin yüksekliğinden çok, çocuğun genel durumu yol gösterici olarak kabul edilir. Ateşin ne kadar yüksek olduğu, hastalığın ağırlığının bir göstergesi değildir. Çocuklarda ateşin en sık nedeni olan basit viral enfeksiyonlar, 39–40 derece ateşe neden olabilir. Tam tersine, bazı ciddi hastalıklar da çok yüksek ateşe neden olmayabilir.

Ancak 0–3 ay arası bebeklerde, normalin üstünde ölçülen bir vücut ısısında değer kaç olursa olsun hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Daha büyük çocuklarda, çocuğun genel durumuna dikkat etmek gerekir. Eğer çocuğunuz uyanıksa, aktifse, oyun oynuyorsa, yiyip içebiliyorsa, rahat uyuyabiliyorsa, nefes almasında bir problem yoksa çok korkmayın.

Bu belirtiler varsa hiç gecikmeden doktorunuza başvurun!

Özellikle 2 yaş altındaki bebeklerde görülüyorsa,

Bebek ve çocuklarda 40˚C’nin üzerinde görülüyorsa,

Ağlama, inleme ve dokunulduğunda huzursuzlanma varsa,

Ememiyorsa ya da hiçbir şey yemek istemiyorsa,

Ateşin yanında uyku eğilimi varsa,

Bilinç değişimleri gözlemliyorsanız,

Ciltte mor döküntüler oluşuyorsa,

Zor nefes alıp verme başlıyorsa,

Yutkunma güçlüğü çekiyorsa,

Daha önce “havale” geçirmiş ise,

Genel görünümünde kötülük varsa,

Boyun kısmında sertleşme varsa,

Ateş 3 günden uzun sürmüşse...

Bunları yapmayınız!

Alkol ve sirke ile vücudu silmek,

Üşüyebilir korkusu ile giysilerini çıkartmamak ve daha çok giydirmek,

Çok sıcak veya çok soğuk içecekler vermek,

Soğuk duş aldırmak (Ilık duş aldırmak gerekir)

Tüm bebeklerimize ve çocuklarımıza sağlıklı bir yaşam dileriz.

Uzm. Dr. Adnan KARABENT
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
ÇANKIRI ÖZEL KARATEKİN HASTANESİ
0.376 213 30 10

Uzm.Dr. Adnan KARABENT

Doktorunuza yazın..