KAR VE BUZDA DÜŞMELERE DİKKAT!


Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ertuğrul GÜNGÖR kış aylarında kayarak ciddi şekilde yaralanmaların meydana geldiğini belirterek, kar ve buzda dikkatli yürünmesi gerektiğinin üzerinde durdu.

Soğuk ve karlı havalarda zemin buzlu olduğu için düşme olaylarında artış yaşanmaktadır. Bunların basit kırık çıkıklar olabileceği gibi ölümcül olabilen ağır kafa travmalarının da görülebilmektedir. Kar ve buzlu yolda yürürken en çok ve sık yapılan hatanın soğuk sebebiyle ellerin ısınması için cebe sokulması olduğunu ve "Ellerin cepte olması durumunda ani kaymalarda dengenin sağlanması mümkün olmaz. Bu şekilde kayma sert bir düşüşe sebep olur. Soğuktan korunmak için ellerin cebe sokulması yerine eldiven kullanılması gerekir. En azından bir elin boşta bulunması dengenin sağlanmasına yardımcı olur. Sert düşüşü hafifletir." dedi. Ayrıca kol kola da yürünmemelidir. Bu şekilde bir yürümenin kişilerin birbirinin dengesini bozarak düşmelerine sebep olabilmektedir.

Yaşlılar daha çok dikkatli olmalıdır. Yaşlılarda kemik erimesi olduğu için basit bir düşmede bile ciddi kemik kırıkları görülebilir. Bu nedenle yaşlılar mümkünse dışarı çıkmamaya ve buzlu zeminde yürümemeye özen göstermelidir.

Evden çıkmadan önce dışarıdaki hava şartları kontrol edip, uygun kıyafetler tercih edin. Dar kıyafetler hareket kabiliyetinizi azaltır.

Tabanı kaygan olmayan altı lastik ve tırtıklı ayakkabılar giyin. Özellikle ayak bileği yaralanmalarını önlemek için bileği kavrayan botlar tercih edilmelidir.

Yürürken küçük ve dengeli adımlar atın.

Ellerin cepte olmaması ise düşme anında avuç ortalarını yere koyarak, vücudun herhangi bir bölgesinin yere daha sert bir şekilde çarpmasına engel olur.

Mümkünse dik yokuşları inip çıkmayın.

Merdiven inip çıkarken trabzanları kullanın.

Çocuğunuzu ya da ağır eşyalarınızı kucakta taşımayın.

Poşet ya da çantalarınızı iki elinizle taşımayın.

Kar gözlüğü kullanın.

Yaşlılar zorunlu olmadıkça karlı havada dışarı çıkmamalı

Düşme sırasında refleks olarak yüzü korumak için el ve ayak bileği öne doğru hareket eder. Bu yüzden, el ve ayak bileği kırıklarıyla sık karşılaşılmaktadır. Yere düşüp çarpma sonucu kalça kırıkları, omuz çevresi kırık ve çıkıkları, omurga kırıkları sık görülür. Yaş ortalaması arttıkça basit düşmelerle oluşan kırık sayısı da artmaktadır. Özellikle ileri yaştakilere, kötü hava koşullarında mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalarını öneriyoruz.

Kırığı Olan Hastayı Bilinçsizce Hareket Ettirmeyin.

Düşme veya çarpma sonrasında hareketle artan ağrı, şekil bozukluğu, ödem ve kanama nedeniyle şişkinlik ve morarma olması halinde kırıktan şüphelenilmelidir. Kırık oldukça ağrılı bir durumdur ve ne yazık ki bizi tedbirsiz yakalar. Acil durumlarda geçici olarak sargılama ve hastayı hareketsiz hale getirme önem taşır. Hastayı kıpırdatmak ya da pozisyon vermeye çalışmak kırığın durumunu ve yerini tam bilemeyeceğimiz için oldukça risk taşımaktadır. Bilinçsiz hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi hastanın acı çekmesine de neden olur. Kırık şüphesi varsa, kırık kemik uçlarının çevresindeki damar, sinir gibi yumuşak dokulara zarar vermemesi için kırık uçları mümkün olduğunca hareketsiz tutulmalıdır. Kolu ilgilendiren bir yaralanma ise yüzük, saat gibi eşyalar hemen çıkarılmalıdır. El bileği, ayak bileği, omuz çevresi kırığı varsa geçici tespitle acil servise başvurulmalı, şişmeyi önlemek için cilde direkt temas etmeden buz uygulanmalıdır.

Kırık tedavisi, kırık kemik uçlarının birleştirilmesi ve birbirlerine kaynamalarını içeren ve daha sonrasında hastanın uzvunu eskiden olduğu gibi sağlıklı kullanabilmesi sürecini kapsamaktadır.

Op.Dr. Ertuğrul GÜNGÖR
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
ÇANKIRI ÖZEL KARATEKİN HASTANESİ

Op.Dr. Ertuğrul GÜNGÖR

Doktorunuza yazın..