Diyetisyen..


Kilo kontrolü ve zayıflama: İlk muayenede bireylerin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilip daha sonra vücut analizi yapılarak, vücuttaki yağ, kas ve su miktarı saptanıp, vücudun çalışma hızı tespit edilir.
Elde edilen bu verilere; yaş, cinsiyet fiziksel aktivite ve kan bulguları da eklenerek kişiye özel beslenme programı hazırlanmakta ve kişinin düzenli takibi sağlanmaktadır.

Şeker hastalığı ve kalp – damar hastalıklarının tedavisinde hastaların diyetleri; şeker seviyesine, diğer kan bulgularına, aldığı ilaç tedavisine ve kişinin kendi yaşam tarzına uygun olarak planlanmaktadır.

İshal, kabızlık, spastik kolon,reflü, gastrit gibi mide – bağırsak problemlerinde hastalar ilaç tedavisine ek olarak mutlaka diyete dikkat etmelidir.

Kronik böbrek yetmezliği hastalarında diyet hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Hastalıklar dışında, gebe - emzikli beslenmesi, çocuklarda ek besinlere geçiş, iştahsızlık, şişmanlık, gelişim geriliği gibi özel durumlarda da diyet düzenlemesi yapılmalıdır.

Sporcuların kas kaybını önlemek, egzersiz performansını arttırmak için beslenmenin yeterli olması gerekir.

Poliklinik hizmetlerimize ek olarak yatarak tedavi gören kişilere hastalıklarına uygun olarak nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda bilgi verilmektedir. Ayrıca talep eden kişilerde yatışları sırasında zayıflama programları düzenlenir ve taburculuk sonrası poliklinikten takibe devam edilir.

Kilo kontrolü ve estetik programı

Sağlıklı beslenme ile beraber yapılan sağlıklı uygulamalar (Ozon Sauna, Vela Shape ve Power Plate) ile istediğiniz vücuda sahip olmanız daha da kolaylaşacaktır.

Diyete adaptasyon evresini takiben Ozon Sauna ile vücutta biriken atıkların dışarı atılması, bir miktar yağ dokusunun parçalanması ve metabolizmasının hızlanması sağlanır.

Ozon Sauna programının ardından uygulanan Vela Shape ısı, vakum ve masaj etkisini bir arada sunar. Isı ile yağlar parçalanır, vakum ve masaj ile sıkılaşma ve cilt yüzeyinde pürüzsüzleşme sağlanır. Böylelikle selülit görünümü azalırken bölgesel incelme sağlanır.

En büyük yardımcılardan biri de spor yapmaktır. Programda titreşimli cihazlardan da (Power Plate) faydalanılır, cihazın vücuda gönderdiği titreşim kasları çalıştırır ve 10–15 dakika gibi kısa bir sürede yaklaşık 30–60 dakikalık spora eşdeğer enerjinin harcanmasını sağlar.

Vücut Analiz Programı

Bu analizle kişinin günlük kalori ihtiyacı başta olmak üzere kilo vermesi için gerekli olan fiziksel aktivitenin süresi, şekli, sıklığı belirlenebilmekte vücut yağ yüzdesine göre vücut yaşı ölçülmekte, bel kalça çevresi oranı ölçülmekte, bölgesel yağ – kas dağılımı görülmekte ve buna göre aktivite tavsiyelerinde bulunulmakta, aylık tekrar edilen ölçümlerle diyet / spor programının başarısı ölçülebilmektir.

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi

Doktorunuza yazın..