PROSTAT KAPALI AMELİYATI


150 GRAM PROSTATA KAPALI AMELİYAT

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Kliniği’nde 28 Mart tarihinde oldukça büyük bir prostata kapalı ameliyatla müdahale edildi. İdrar yaparken zorlanma, sık idrara çıkma şikayetleri ile doktora müracaat eden 72 yaşındaki Ahmet Uslu isimli hastanın yapılan tetkik ve muayeneleri sonucunda 150 gr prostatı olduğu tespit edildi. Şikayetlerinin fazlalığı nedeni ile aynı gün ameliyata alınan Uslu kapalı ameliyatla sağlığına kavuşarak ertesi gün taburcu edildi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem DİLMEN şunları söyledi;

"Hastamız bir kaç yıldır şiddetli idrar şikayetleri olan bir hasta. Değişik hastanelerde tedaviler almış ancak artık iyice büyüyen prostatı nedeni ile ilaç tedavileri yetersiz kalınca ameliyat önerilmiş. 150 gr prostat tespit ettik. Tıbben, 70 gramın üzerinde olan prostatlar büyük olarak kabul ediliyor. Bu boyutta prostat sık görülen bir şey değil. Hastamıza kapalı yöntemle 2 saatlik bir ameliyat yaptık. Allah'ın izni ile başarılı geçen ameliyattan bir gün sonra da taburcu ettik. Bundan 10 yıl öncesinde bu boyuttaki prostatlara dünya üzerinde açık ameliyattan başka bir çare maalesef yoktu. Günümüzde ise artık yeni cihazlar sayesinde kapalı ameliyatlar her boyuttaki prostatlara yapılabiliyor. Bu sistemler oldukça pahalı yatırımlar gerektiren sistemler. Tüm dünyada prostat ameliyatlarında en son teknoloji olarak uygulanan bu ameliyatların ilimizde ve hastanemizde de yapılıyor olması ayrı bir mutluluk." şeklinde konuştu.

Üroloji Uzmanı Op.Dr. Cem DİLMEN yaklaşık 5 yıl önce de tıbbi literatürdeki oldukça ender vakalardan biri olan 400 gramlık prostat ameliyatı yaparak hem yerel hem de ulusal basında adından söz ettirmişti

Op.Dr. Cem DİLMEN
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı

Op.Dr. Cem DİLMEN

Doktorunuza yazın..