MESANE TAŞINA LAZERLİ AMELİYAT


5 CM’LİK MESANE TAŞINA LAZERLİ AMELİYAT ÇANKIRI’DA YAPILMAYA BAŞLANDI.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi sürekli ilerleme ve hizmetlerini genişletme odaklı çalışmalarını sürdürmektedir.

Alınan bilgiye göre geçtiğimiz hafta Üroloji Kliniği’nde 5 cm’lik mesane taşına, yeni alınan bir cihazla kapalı ameliyat yapıldı. İdrar yapmada oldukça zorlanan Ahmet Ç. isimli hasta Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem DİLMEN’ e başvurdu.

Yapılan tetkiklerinde mesane içinde büyük bir taşı olduğu tespit edilen hasta akabinde ameliyata alınıp ertesi gün taburcu edildi.

Konu ile ilgili görüştüğümüz Üroloji Uzmanı Op.Dr.Cem DİLMEN şunları söyledi;

“Hastamız yaklaşık 2 – 3 yıldır mevcut şikâyetlerle yaşayan bir hasta, artık şikâyetleri iyice artınca bize müracaat etti, büyük bir taşı olduğunu tespit ettik. Geçtiğimiz hafta hastanemize yeni bir lazer cihazı aldırmıştık, o cihazla 1 saat 20 dakikalık bir ameliyatla hastanın hiç bir yerini kesmeden delmeden Allah’ın izniyle ameliyatını yaptık ve ertesi gün taburcu ettik.

Bu lazer cihazı şu an Avrupa ve Amerika ülkelerinde bile her yerde bulunmayan, ülkemizde de çoğu Tıp Fakültesinin bile sahip olamadığı bir cihaz.

Özelliği; taş boyutu ya da cinsi ne olursa olsun kırabiliyor olması. Önceki cihazlarda sert taşları kırmak ya çok zor oluyordu ya da mümkün olmayıp açık ameliyat zorunluluğu doğuyordu. Oysa bu yeni lazer cihazı ile artık tüm bu ameliyatları kapalı olarak yapmak mümkün.

Çok kısa bir süre sonra bu cihazla böbrek içindeki taşlara da kapalı olarak müdahale etmek mümkün olacak.

Ciddi bir mali yatırım ile bu cihazı hastanemize ve Çankırı’mıza kazandırmış olmak hem benim hem de hastane yönetimimiz açısından oldukça mutluluk verici bir durum.” şeklinde konuştu.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Yetkilileri tarafından yapılan açıklamada;

“Hastanemiz kurulduğu günden bu yana ilerlemesini farklı zamanlarda birçok alanda sürdürerek bu ve benzeri çalışmalar ile Çankırı’nın adının duyurulmasını sağlamaktadır. Yaptığımız bu operasyon ve benzeri çalışmalarımız da işimizi ortaya koymakta, hastalarımızın şifa ile taburculukları bizleri memnun etmektedir.

"Tüm çalışanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarı dolu çalışmalarında devamlılıklar diliyoruz..." denildi.

Çankırı artık sağlık alanında da adından sıklıkla ve komplike vakalarda olumlu söz ettiren bir yer haline gelmektedir. Bu ve benzeri vakaların sevk edilmeksizin ilimizde yapılıyor olması elbette önemlidir.

Devamı dileklerimizle sağlıklı günlere…

Op.Dr. Cem DİLMEN
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı

Op.Dr. Cem DİLMEN

Doktorunuza yazın..