TESTİS TÜMÖRÜÇANKIRI ADINDAN SIKÇA SÖZ ETTİRİYOR

BU BÜYÜKLÜKTE TESTİS TÜMÖRÜ OPERASYONUNDAN DÜNYADA SADECE BİRKAÇ TANE YAPILDI.

ÇANKIRI ÖZEL KARATEKİN HASTANESİ’NDEN TIP LİTERATÜRÜNDEKİ SAYILI VAKALARDAN BİRİ DAHA..

14 Aralık 2004 tarihinden bu yana her geçen gün bir konuda ilerleme kaydeden Çankırı Özel Karatekin Hastanesi halen ilerlemesini sürdürmektedir.

Gerek personel dokusunun iyileştirilmesi gerek branşların çoğaltılması, teknoloji yoğunluklu cihaz alımları ve özellikle sunduğu sağlık hizmet yelpazesinin genişletilmesi işte bu çalışmaları ve düzenli iyileştirme gayretleri ile ilçe ilçe , köy köy halkı dinleyip taleplerin yerine getirilme azmi ile Çankırı 'nın şifaya vesile kollektif yatırımcılığın başarılı bir örneği olmuştur.

Yaptığı operasyon, teşhis ve tedavilerle de adından sıkça söz ettiren Çankırı Özel Karatekin Hastanesi çok önemli bir konuda daha basın toplantısı düzenledi.

Geçtiğimiz hafta Üroloji Kliniği’nde yapılan yaklaşık 1 yıldır devam eden sağ testiste şişlik şikayetleri olan hastaya ameliyat planlandı.

Konu ile ilgili Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Mesul Müdürü ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem DİLMEN şunları söyledi; ”Testisler erkeklerde torba da bulunan sperm yapımını ve erkekliği devam ettiren erkeklik hormonunu üretmeyi sağlayan organlardır. Bu organların kanserine nadiren 50 yaş üstünde görülse de esas olarak genç yani 20-35 yaş arası erkeklerin hastalığıdır. 1 yıldır sağ testisinde şişlik şikayeti ve ağrıları fazla olan hastamız bize başvurdu. Yapılan tedavi sonrası ameliyat kararı alınan hastadan 20 cm büyüklüğünde ve yaklaşık 1800 gr ağırlığında tümör çıkarıldı.

Tıbbi literatürde yaptığımız taramada 15 cm ve üzeri 45 vaka bildirilmiş. Bunların yarıdan çoğu karın içi yerleşimlidir. Kalan skrotum yerleşimli tümörlerden sadece 1 tanesi 29 cm büyüklüğünde bir tanesi bizim tümörde olduğu gibi 20 cm civarında kalanlar ise 15- 20 cm aralığında olarak bildirilmiştir. Bu durumda da bizim yaptığımız ameliyatta çıkan testis büyüklüğü ve ağırlığı olarak dünyada 2. ameliyat olma özelliğine sahip. Bu bizi ziyadesiyle hem şaşırttı hem de mutlu etti. Bu tarz bir ameliyatın Çankırı’da, Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde yapılması ve ilimizin adının bu anlamda literatürde yer alacak olması gurur verici. “ şeklinde konuştu.

Üroloji Uzmanı aynı zamanda Hastane Mesul Müdürü olan Op. Dr. Cem DİLMEN tarafından daha önce de 400 gr’lık Prostat ameliyatı yapılmış ve bu operasyonda ilimizin adından sıkça söz ettirmesine vesile olmuştu.

Op.Dr. Cem DİLMEN
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı

Op.Dr. Cem DİLMEN

Doktorunuza yazın..