KANAL TAŞINA KAPALI AMELİYAT

KANAL TAŞINA KAPALI AMELİYAT

Teşhis ve tedavilerle de adından sıkça söz ettiren Çankırı Özel Karatekin Hastanesi’nde geçtiğimiz pazartesi günü Üroloji Bölümünde S. K isimli hastanın idrar kanalındaki 20 mm lik taşa kapalı ameliyatla müdahale edildi.

Yaklaşık 15-20 gündür böbrek ağrısı çeken hasta, değişik zamanlarda bir çok sağlık kuruluşuna müracaat etti. Kendisine üreter denilen idrar kanalında 20 mm lik taş olduğu, böbreğinin iltihapla dolu olduğu ve acilen ameliyat olması gerektiği söylenen hasta Çankırı Karatekin Hastanesi’ne müracaat etti ve ameliyat olarak sağlığına kavuştu.

Konu ile ilgili Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Mesul Müdürü ve Üroloji Uzmanı Op. Dr. Cem DİLMEN şunları söyledi; “ Hastamızın üreter denilen idrar kanalında 2 cm’lik taş mevcuttu ve ciddi olarak enfeksiyona sebep olmuştu. Öncelikli olarak hastamızı yatırıp enfeksiyonu 3 gün içinde tedavi ettik ve akabinde hastamızı ameliyata aldık. Allah’ın izniyle yarım saat gibi kısa bir sürede taşın tamamını kırıp almak nasip oldu. Üreter yerleşimli ve bu kadar büyük bir taşın, bu kadar kısa sürede kırılması normalde oldukça zordur. Burada cerrahi başarıdan çok ekipmanların başarısını anlatmak gerekiyor. Yaklaşık 6 ay önce aldığımız ve dünyanın en güçlü lazer cihazlarından biri olan yeni bir cihazımız mevcut. Ameliyatın kısa sürede sonlandırılabilmesinin asıl sebebi bu cihaz zira oldukça güçlü bir kırma yeteneğine sahip. Eğer o olmasa geleneksel cihazlarla bu taşı bırakın yarım saatte almayı belki 2 farklı ameliyatta ancak alınabilirdi. Bundan dolayı hastanemiz yönetimine bu cihazı Çankırı’ya kazandırdığı için ayrıca takdir ve teşekkürü hak ediyor. Ameliyatın ardından hastamızı en hızlı şekilde taburcu edip evine gönderdik. Kendisine Allah’tan acil şifalar diliyorum.” şeklinde konuştu.

Üroloji Uzmanı aynı zamanda Hastane Mesul Müdürü olan Op. Dr. Cem DİLMEN tarafından daha önce de yapmış olduğu operasyonlarla ilimizin adından sıkça söz ettirmesine vesile olmuştu.

Bu başarıların artarak devam etmesi dileklerimizle Çankırı Özel Karatekin Hastanesi yetkililerine ve Branş Uzmanı Op. Dr. Cem DİLMEN'e teşekkür ediyoruz.

24.01.2017
Op.Dr. Cem DİLMEN
Çankırı Özel Karatekin Hastanesi Üroloji Uzmanı

Op.Dr. Cem DİLMEN

Doktorunuza yazın..