Kardiyoloji..


TEŞHİS VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR

Hipertansiyon,

Kalp damar hastalıkları,

Kalp kapak hastalıkları,

Kalp ritim bozuklukları,

Kalp yetersizlikleri,

Doğumsal kalp hastalıkları (kalpte delik olması, vb..) Bu hastalıkların araştırılması, teşhis konulması, tedavisi veya ileri tedaviye yönlendirilmesi,

Bu rahatsızlıklar nedeniyle ameliyat olmuş veya işlem yapılmış veya cihaz takılmış (baypas, damar içi stent, kalıcı kalp pili, kapak replasmanı, vb..) hastaların rutin kontrol ve takibi,

 

BRANŞLA İLGİLİ YAPILAN TETKİKLER

Elektrokardiyografi (EKG)


Holter Takibi (24 saat EKG kaydı)

Hastanın belirli bir zaman (genellikle 24 saat) içerisindeki kalp ritmini kaydetmeye yarayan, taşınabilir EKG cihazıdır. Gün içerisinde çeşitli fiziksel ve psikolojik değişikliklerin etkisi, kullanılan bazı ilaçların kalp ritminde oluşturduğu değişimlerin izlenmesi, hastanın şikâyetlerinin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Ekokardiyografi

Ekokardiyografi (kısaca EKO) ile ses dalgalarının görüntüye dönüştürülür. Bu tetkik sayesinde kalbin yapısı (kalp kapakları, kalp büyüklüğü, kalbin duvar kalınlıkları) ve kasılma/gevşeme özellikleri değerlendirilir. Kalp kapakçığı rahatsızlığı, kalp yetmezliği, doğuştan kalp rahatsızlığı gibi hastalıkların teşhisinde kullanılır.

Kendini sağlıklı hisseden kişilerin bu tetkiki tarama amaçlı yaptırmaları, erken teşhis ve gizli kalp hastalığının tespiti açısından yararlıdır.

Ambulatuar kan basıncı takibi

Hastanın belirli bir zaman (ge¬nellikle 24 saat) içerisindeki kan basıncı (tansiyonu) hakkında daha ayrıntılı bilgi edinilmek isteniyorsa tercih edilir. Örneğin, hastanın muayene anındaki kan basıncıyla daha önceden normal zamanda ölçülen kan basıncı arasında tutarsızlık varsa, tansiyon ilacının etkisi hakkında bilgi gerekiyorsa bu tetkik yapılır.

Egzersiz EKG testi (Eforlu EKG veya koşu bandı olarak halk arasında bilinen teknik)

Hasta efor harcarken aynı anda EKG tetkiki de çekilir. Genelde yürüme bandı üzerinde yürüyerek yapılır. Yürüme bandının eğimi ve/veya hızı kademeli olarak artırılır. Bu tetkik ile genelde kalp damarlarında darlık tespit edilmeye çalışılır. Buna ek olarak ritim bozuklukları, hastanın efor kapasitesi ve ilaçların etkinliği de bu tetkik ile değerlendirilebilir.

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi

Doktorunuza yazın..