Noroloji..


TEŞHİS VE TEDAVİSİ YAPILAN HASTALIKLAR

Hastanemizde poliklinik hizmetinin yanı sıra acil nörolojik hastalıkların tanı ve tedavileri yapılabilmektedir. Bunun için gerekli teknik altyapı ve personel, hastanemiz acil servisinden yoğun bakım ünitesi ve hasta katlarına dek tüm alanlarda bulunmaktadır. Nöroloji polikliniğine başvuruda sık görülen hastalıklar içinde;

Baş ağrıları,

Hareket hastalıkları ve Parkinson Hastalığı,

Beyin kanaması ya da damar tıkanıklığına bağlı olarak ortaya çıkan felçler,

Epilepsi (sara nöbetleri),

Şeker hastalığına ve diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan sinir tutulumları (nöropatiler),

Kas hastalıkları,

Uyku bozuklukları ,

Başta Alzheimer hastalığı olmak üzere unutkanlıkla seyreden çeşitli hastalıklar,

Konuşma bozuklukları,

Multipl Skleroz,

Dengesizlik,

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan baş dönmeleri

 

BRANŞ HİZMETLERİMİZDEN BAZILARI

Parkinson hastalığında akılcı ilaç kullanımı, ilaç dozlarının düzenlenmesi ve hastaların ayaktan ve yatarak takiplerinin yapılması

 

BRANŞLA İLGİLİ YAPILAN TETKİKLER

Elektroensefalografi (EEG)

Beynin çalışması sırasında ortaya çıkan elektriksel aktivite kaydı ile başta epilepsi olmak üzere çeşitli Nörolojik hastalıkların tanı ve tedavileri yapılmaktadır.

Elektromyografi (EMG) - Uyarılmış potansiyel cihazı

EMG cihazı ise sinir basıları, harabiyetleri, kesileri ya da iltihaplanmaları (Polinöropati) ve kas hastalıklarının tanı ve tedavilerinde yol gösterici bir tanı metodudur.

Emar Spektroskopi

Emarımızın yenilenmesi ile yapılabilir hale gelmiştir. Örnek vermek gerekirse, beyinde tespit edilen kitlenin analizleri yapılarak kitlenin ilaçla veya ameliyat ile tedavi edilip dilemeyeceğine bu yöntemle karar verebilmekteyiz. Tümörün derecelendirilmesini yapabiliyoruz Tümörden ameliyat olan hastalarda tekrar nüksleri ayırabiliyoruz.

Difüzyon Emar İncelemesi

İnme (felç) hastalığının görüntülenmesinde Radyoloji Kliniğimiz ileri bir seviyededir. Tomografiye ve konvansiyonel emar 1 - 2 saatlik bir enfarktı gösteremezken, difüzyon MR ile enfarkt çok erken dönemde kolayca görüntülenebilmekte, erken teşhis imkanı sunmaktadır.

Diğer nörolojik hastalıklar açısından da bu teknik, teşhis koymada kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi

Doktorunuza yazın..