PROSTAT BÜYÜMESİ


PROSTAT BÜYÜMESİ NEDİR?

Prostat, sadece erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında bulunur ve idrar kanalını çepeçevre sarar. 45 yaşından sonra olabilecek hormonal değişikliklerle büyümeye başlar. İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan BPH (Benign Prostat HiperPlazisi), erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorundur.

Belirtileri Nelerdir?

İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalmama hissi

Sık sık idrara çıkma

Gece idrara çıkma

Kesintili idrar yapma

Ikınarak idrar yapma

İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma

Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat, ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

Prostat tedavisinin kesin çözümü cerrahi müdahaledir.

Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır.

Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi fakat ameliyat olmaması durumunda önce idrar torbası işlevi bozulabilir ve arkasından böbrekleri etkilenebilir. Sonuçta diyaliz makinesine mecbur kalabilir.

Tedavisi gecikmiş hastalar, ameliyat olsalar bile tam şifaya kavuşamayabilirler.

Cerrahi yöntemler, kapalı ve açık olmak üzere iki gruba ayrılır.

Günümüzde çok özel durumlar olmadığı sürece açık prostat ameliyatı sık uygulanmamaktadır. Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için kapalı (endoskopik) girişimler tercih edilmektedir.

Çankırı Özel Karatekin Hastanesinde prostat cerrahisi, kapalı ameliyatla ve Plazma Kinetik yöntemiyle yapılmaktadır.

Plazma Kinetik Tedavisinin Avantajları

Kapalı prostat ameliyatı, cerrahi tedavilerin %90’lık bölümünü oluşturur. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemde penisten girilen aletler yardımı ile prostat parça parça kesilerek ya da buharlaştırılarak temizlenir.

Plazma Kinetik yöntemiyle, ameliyat sırasında çıkarılan doku patolojiye (doku incelemesine) gönderilebilir. Prostatın iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu kesin olarak bu yöntem belirler.

Lazer gibi diğer yöntemlerde doku çıkarılamadığı için patolojik değerlendirme yapılamaz. Hasta, bir veya iki gün içinde hastaneden taburcu edilir. Sondanın kalma süresi diğer yöntemlerden çok daha kısadır. Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Bu teknoloji, erkeklik gücü kaybının ve meninin idrar torbasına kaçma durumunun en az görüldüğü yöntemdir.

Op.Dr. Cem DİLMEN
Üroloji

Op.Dr. Cem DİLMEN

Doktorunuza danışın..