Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi..


Özellikli tedavi birimlerimiz arasında yer alan ünitemiz, Çocuk Doktorlarımız Uz. Dr. Berna CANTER, Uz. Dr. Adnan KARABENT ve tecrübeli sağlık personellerimizle hizmetlerini sürdürüyor.

Hayata gözlerini yeni açan yavrularımızın ilk bir ay içerisinde karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına burada çözüm aranıyor.

Özenli, özverili, dikkatli ve hijyenik şartlarda sunulması gereken bir hizmet; ihtiyaç duyulduğunda anında erişim hayati öneme sahip.

Kapasite ve imkânları ile doğum hizmetlerimizin en önemli destek birimi. Hastanemizde yıllık 600’ün üzerinde doğum gerçekleştiriliyor.

Hastanemiz içerisinden ve dışarıdan başvurular kabul edilmektedir.

Çocuk uzmanlarımızca başvuranların muayeneleri yapılmakta, uygun vakalar tedavi için üniteye yatırılmaktadır.

Yenidoğan yoğun bakım hizmetlerinden ilave ücret alınmamaktadır.

Ünitemizde takip ve tedavi edilebilen başlıca vakalar düşük doğum ağırlıklı bebekler, prematüre doğmuş bebekler, sarılık, emme güçlüğü, solunum sıkıntısı, kan şekeri düşüklüğü, idrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonları, ishaller, doğum yaralanmaları, gibi vakalardır.

Yoğun bakımımızın seviyesine uygun vakaların tedavileri ünitemizde tamamlanarak taburcu edilmektedir. İleri seviyede bakım ve tedavi gereken bebekler ise ileri merkezlere, uygun şartlar ve donanım desteği ile sevk ve nakil edilmektedir. Ankara başta olmak üzere komşu illerde yenidoğana hizmet veren birimlerin ve 112 Ambulans hizmetlerinin nitelik ve kapasitelerindeki iyileşme ile bu vakaların yerleştirilmesi öncesine oranla kolaylaşmıştır.

İlk müdahale, hastanın sağlık durumunun stabil hale getirilmesi, mümkünse tedavinin tamamlanması, değilse uygun koşullarda uygun seviyedeki merkeze sevk hizmetin aşamalarıdır. Bu hizmeti eksiksiz vermek gayretindeki ekibimiz bunun için 7 gün / 24 saat kesintisiz görev yapmaktadır.

Bebeklerimizin dışarıdan bir mikrop kapmaması için üniteye ziyaretçi kabul edilmez. Bekleme alanında camlı bölmeden aileler bebeklerini görebilirler. Sadece yenidoğan anneleri emzirmeleri için sıkı tedbirler altında üniteye alınır.

Ziyaret kurallarına hassas olunması özellikle rica olunur.

Bir diğer beklentimiz de, erken taburculuk konusunda ısrarcı olunup bebeğin riske sokulmaması, hekimin görüş ve yaklaşımına uyulmasıdır.

Yine taburculuk sonrasına ilişkin sağlık personelinin tarif ettiği göbek bakımına özen gösterilmeli, sarılığın belirmesi durumunda hafif diyerek geçiştirilmemesi ve hekimin diğer önerilerine uyulması önemlidir.

Aileler gerektiğinde taburculuk sonrası hastanemizi arayabilirler.

Emzirmeyi teşvik eden bebek dostu unvanına sahip bir hastaneyiz. Mama kullanımını en aza indirmek için sağlık personellerimiz annelerle birebir ilgilenmektedir.

Ayrıca süt sağma makinesi ve diğer ekipmanlarla da sütü gelmesi geciken annelere destek sağlanmaktadır.

Hastanemizde mevcut MR, ultrason ve gerekli diğer incelemeler yapılabilmektedir.

Tüm yenidoğanlarımıza birinci seviye işitme testi yine ünitemizde yapılmaktadır.

2013 yılında 280 bebeğe ünitemizde hizmet verdik.

Tüm bebeklerimize sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.

 

Çankırı Özel Karatekin Hastanesi

Doktorunuza yazın..